Wąski Dom w japońskim Kobe

Na japońskiej wyspie Honsi leży Kobe, jedno z największych miast portowych w kraju. Tu skupia się handel morski, również tu dochodzi do większych transakcji finansowych. Kobe żyje z przemysłu stoczniowego, hutniczego i lotniczego, ale jego niechlubnym znakiem rozpoznawczym jest również jeden z największych japońskich gangów.

Japońska architektura, gdyby chcieć ją zamknąć w jednym słowie, zmieściłaby się w terminie "elastyczna". Narrow House opracowany przez Fujiwaramuro Architects pokazuje, jak można umownie potraktować nakazy przestrzeni i rozsadzić ją od środka. Do wykorzystania było niespełna 37 metrów kwadratowych. Co zrobili arcihitekci? Zbudowali dom w pionie! Nie mam wątpliwości, że czegoś takiego jeszcze nie widzieliście.

Słońce przedziera się przez cały pion dodając miejsca. Kondygnacje łączą się stopniami, które są zarazem wykorzystane jako meble. Logiczna oszczędność widoczna na każdym kroku pozwala w genialny sposób stworzyć mały dom, w którym jednak nie będziemy czuli się skrępowani.

Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House
Źródło: Narrow House

Szklane blaty, belkowania zamiast jednolitych powierzchni, wąskie półki w miejsce zabudowanych szafek, biel i kolor drewna - to wszystko działa na rzecz powiększenia. Sprawdźcie też jak sprytnie ukryt są lampki, które dodatkowo bawią się metrażem.

Źródło: Narrow House