Oslo na biało

Szalona wycieczka do Oslo zafunduje wam niemało wzruszeń. Retro miesza się z nowoczesnością, wczoraj z dziś, jasna elegancja z klimatycznym upodobaniem do bohemy.

Autor projektu: norweska pracownia Ainy Steen i Tahani Aiesh podjęła wyzwanie. Potężne okno przypominające raczej wnętrze loftu, zaprasza do harmonijnego pokoju dziennego. Jasność kontrastuje z ciemnym, a najważniejsze są dodatkowe akcenty: złoto, srebro i szkło. Niejedno nas tu zaskoczy. Rustykalna kuchnia zaskakuje czterema całkowicie różnymi krzesłami zgromadzonymi wokół stolika jak wyciągniętego z bajki. Zwierzęcym skórom i włochatym dywanikom towarzyszą formalne wykładziny pozbawione emocji. Usiana bibelotami kuchnia jest całkowicie prywatna, ale czyhjący tuż obok pokój dzienny oferuje sofę tak miękką, że można się w niej zapaść. Drewniana skrzynia idealnie nadaje się na podstawkę dla świeczek. Na każym kroku widać, że mieszkańcy poszukują smaków dzieciństwa. Nawiązania do stylu retro pojawiają się w zestawieniu z neuralną estetyką stylu skandynawskiego. Wysłużone blaty, białe krzesła z drewna, a obok zabytkowe stoliki w stylu biedermeierowskim. Żeby to połączyć i nie stracić głowy, trzeba uważać z kolorami. Ich nadmiar szkodzi.

Tu właśnie barwy pomagają zachować równowagę. Grafit, krem, czerń i biel. Między ciepłem a chłodem. Bez poszukiwania wielkich wzruszeń w ekstrawagancji.

Źródło: Steen Aiesh

Okno jak w lofcie pozwala na więcej. Rower może stać w środku, skoro jest trochę industrialnie. Żółte plamy na spokojnym tle wnoszą ciepło. Potrzebne tym bardziej, że czasem trudno pokochać chłód biurowego krzesła z czarnej skóry.

rustykalna kuchnia retro Źródło: Steen Aiesh
Źródło: Steen Aiesh
staromodna kuchnia z nowoczesnymi meblami Źródło: Steen Aiesh
eklektyczny salon w małym mieszkaniu Źródło: Steen Aiesh
wygodny biały narożnik do salonu w stylu eklektycznym Źródło: Steen Aiesh
jadalnia z kanapą rustykalna Źródło: Steen Aiesh
nowoczesny obraz na ścianie dekoracje ścian Źródło: Steen Aiesh
kącik do pracy Źródło: Steen Aiesh
Źródło: Steen Aiesh
salon z aneksem kuchennym i wyspą Źródło: Steen Aiesh
kredens na naczynia biały w rustykalnym stylu Źródło: Steen Aiesh

Taka szafka ze szklaną wystawką kojarzy nam się raczej z domem babci lub dostojnych krewnych. Umiejętnie ustawiona, odnajdzie się również w bardziej artystycznym domu, o którym na pewno powiemy, że jest "na luzie".

czarne drzwi wejściowe drewniane Źródło: Steen Aiesh
ciekawa lampa w stylu rustykalnym Źródło: Steen Aiesh

Jeden z ciekawszych elementów w całym domu: pomarszczony rękaw jako pomysł na lampę? Coś takiego widzę po raz pierwszy.

regał na naczynia w stylu rustykalnym Źródło: Steen Aiesh
eklektyczna sypialnia z szarą ścianą i lampkami ściennymi Źródło: Steen Aiesh
rustykalna sypialnia z garderobą Źródło: Steen Aiesh
eklektyczna łazienka ze starym lustrem w drewnianej ramie Źródło: Steen Aiesh
Źródło: Steen Aiesh