4 poziomy w Singapurze

Singapur? Raczej zero designerskich skojarzeń. A jednak jesteśmy bliżej, niż nam się wydaje. Miasto-państwo na Półwyspie Malajskim nie jest przesadnie częstym celem wycieczek. Tym chętniej zabiorę was tam dzisiaj, żeby pokazać architektoniczną ciekawostkę.

Ten dom zaprojektowali specjaliści z KNQ Associates. Stanley Tham postanowił zmieszać tradycyne nawiązania z nowoczesnymi trendami. 4-poziomowy dom ma też wiele poziomów wtajemniczenia. Miesza się tu przedziwnie także szykowność z nonszalancją. Ciekawie robi się już na poziomie samej architektury. Eleganckie kolumny graniczą z klasycznymi stopniami, te są pokryte drewnem, ale tuż obok szyku zadają kute balustrady. Wykusze w ścianach bawią nas lekką mozaiką, ale obok widzimy na przykład klasyczny kominek ujęty w elegancką sztukaterię. Kilka poziomów miesza się w najlepsze.

Nie inaczej jest w kwestii kolorów. Ramą jest dostojna harmonia odcieni bieli z czernią w różnych świetlnych wariantach. Sęk w tym, że całość silnie dynamizują zdecydowane kolory, takie jak piaskowy żółty, wyjątkowo oszczędnie dawkowana czerwień i fiolet pojawiający się tam, gdzie bliskim sąsiadem staje się ciepłe drewno.

Pięknym szaleństwem wydaje się też skompletowanie mebli w tak różnych rzeczywstościach. Pozbawiony kompleksów współczesny design w formie poliuretanowych krzeseł wykonanych z jednego kawałka materiału kusi przezroczystą lekkością. Designerskie, twarde siedziska w cylindrycznych kształtach. A kawałek obok całkiem klasyczne krzesła, którym towarzyszą tak klimatyczne dodatki, jak lśniący lakierem fortepian i marmurowa rzeźba imitująca renesansowe wzorce.

Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
mieszkanie w singapurze Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
nowoczesny podświetlany regał ścienny drewniany Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
Źródło: Stanley Tham
luksusowa jadalnia nowoczesna z kamiennymi podłogami Źródło: Stanley Tham

Jadalnia połączona z salonem najlepiej wyraża mieszaninę stylów i rejestrów. Klasycznie i lekko, nowocześnie i mieszczańsko.

luksusowe mieszkanie w singapurze Źródło: Stanley Tham
pokój dla bliźniaków Źródło: Stanley Tham

Mimo designerskiego charakteru, dom pozwala podkreślić osobowość jego mieszkańców, choć - jak to bywa w nowoczesnym zdobnictwie, w bardzo znikomym stopniu.

Źródło: Stanley Tham
szafa biała garderoba w nowoczesnym stylu w połysku Źródło: Stanley Tham
czerwone ściany w salonie Źródło: Stanley Tham
salon z telewizorem Źródło: Stanley Tham
podwójna sypialnia Źródło: Stanley Tham
sypialnia Źródło: Stanley Tham
meble na taras Źródło: Stanley Tham

A może taka prywatna enklawa? Schronieni przed słońcem, wiatrem i spojrzeniami, możemy tu odpoczywać, pracować, czytać i prowadzić biznesowe rozmowy.

miejsce na wypoczynek Źródło: Stanley Tham
taras Źródło: Stanley Tham

Wspaniały taras sprawia, że jesteśmy jeszcze bliżej singapurskiego nieba.