Życie blisko natury

Dom wakacyjny nad jeziorem niczym was nie zdziwi? Nie chcę was wcale szokować, nie staram się znajdować rzeczy, które przewrócą do góry nogami wasze designerskie wyobrażenia. Mam tu po prostu kawałek solidnej architektury wykorzystanej dla celów rekreacyjnych. Pani i Panowie, oto domek w australijskiej miejscowości Patonga na północ od Sydney.

Za projekt jest odpowiedzialna pracownia Koskela, na której znajdziecie znacznie więcej pięknych zdjęć. Tu tylko kilka migawek i podstawowe informacje. Patonga jest osadą na brzegu rzeki Haakwesbury. Okupuje kilometrowej długości piaszczystą linię brzegową i mierzy się twarzą w twarz ze skalistą granicą Parku Narodowego Brisbane Water. Można do niej dotrzeć jedną jedyną drogą, promem lub prywatnym statkiem. Omijana przez turystów, jest oazą spokoju i idealnym miejscem spotkań z australijką przyrodą. Osada żyje w przemysłu ostrygowego. Ekologicznie nastawione przedsiębiorstwa rodzinne specjalizujące się w wydobywaniu skorupiaków stanowią podstawę miejscowej gospodarki.

Dwie sypialnie pozwalają odpocząć w tym domu całej rodzinie. Relaks w rybackiej osadzie jeszcze przyjemniejszym uczyni architektura tak bliska naturze. Rustykalne dodatki, drewniane bogactwo, typowe dla małych miejscowośc meble - już wyobrażam sobie perfekcyjne wakacje, które można tu spędzić.

 

duży drewniany stuł do jadalni rustykalny Źródło: Patonga
Źródło: Patonga
ręcznie robione drzwi do domu z jeleniem Źródło: Patonga
drewniany dom salon wypiczynek Źródło: Patonga
dom cały w drewnie aranżacje wnętrz wiklinowe żyrandole Źródło: Patonga

Jeden z wielu powodów, dla których postanowiłam pokazać wam ten projekt. Ceramika, drewno, wiklina - to doskonałe połączenie. Wiszący z sufitu hak jest niespodziewanym, choć uzasadnionym sygnałem, że domek poczuwa się do łączności z otaczającą go rzeczywistością Patongi.

sypialnia urządzona w drewnie Źródło: Patonga
drewniany dom z tarasem i drzewem na tarasie Źródło: Patonga
Źródło: Patonga

Koń na biegunach sprawi, że również wasze dziecko przeniesie się w przeszłość. Dziś jest ponoć moda na powrót do klasycznych zabawek. Zamienimy play station na drewnianego kucyka?

Źródło: Patonga
łazienka w drewnie w rustykalnym stylu Źródło: Patonga

Kanciasta umywalka na nieco zdezelowanym stoliku to słodkości z rustykalnej szuflady tylko dla prawdziwych miłośników stylu.

Źródło: Patonga
widok na jezioro Źródło: Patonga