Drewniana skrzynka mieszkalna

Co powiecie na pomysł zamieszkania w gigantycznym pudełku zapałek? Takie skojarzenia można mieć, patrząc na ten drewniany domek w kształcie regularnego prostokąta. Całą filozofią tego domku jest mobilność. Na trzech piętrach użytkowej powierzchni dostajemy wszystko, czego potrzeba, żeby tę skrzynkę nazwać domem. A zaletą, jakiej nie ma zwykły dom, jest fakt, że to pudełko możemy zabrać ze sobą...

Być może takie projekty będą pojawiały się w przyszłości coraz częściej. W końcu problemy z ilością mieszkań nie dotyczą tylko Polski u progu nowego wieku. Świat staje się ciasny i zamiast budować przepastne wille, coraz częściej możemy marzyć najwyżej o kawalerce. Lekka, drewniana konstrukcja może się okazać remedium na kłopoty z uzyskaniem kredytu i, co najważniejsze, kupnem działki. Sama jestem ciekawa, czy trzeba płacić podatek gruntowy od postawienia tego "chwilowego" domostwa.

Trzy kondygnacje i wszystko, czego nam trzeba, tylko w wersji mini. Zaprojektowała to niemiecka pracownia Slawik. Mamy 14 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a na nich: kuchnię, jadalnię z małym pokojem dziennym, łazienkę i sypialnię. Znudził wam się widok za oknem? A więc jeszcze dziś jedziemy dalej.

piętrowy tani dom z kontenera Źródło: Slawik
przenośny dom piętrowy Źródło: Slawik
drewniany przenośny dom Źródło: Slawik
przenoszenie domu z kontenera drewnianego Źródło: Slawik

Uwaga, przeprowadzka. Jutro zamieszkamy na niewielkiej działce obok naszych przyjaciół. Akurat stoi pusta, więc czas ją zająć. Na jakiś czas.

wnętrz przenośnego domu Źródło: Slawik

Nie oszukujmy się: przy takim rozmiarze urządzanie wnętrz oznacza sztukę kompromisu. Jak widać na przykładzie schodów, kompromis bywa ciekawy.

kuchnia w małym domku Źródło: Slawik