Alpejska zimowa opowieść

Zimowe ferie w pełnym rozkwicie. Chciałabym zaszyć się w zaśnieżonych Alpach, w domu na wzgórzu, przesyconym aromatem drewna i rześkim, lutowym słońcem. W Szwajcarii wszystko jest szykowne, również zwykła, górska chatka daleko odbiega od naszych wyobrażeń na temat zimowego azylu. Ten drewniany domek pańśtwa Zumthor stoi w malutkiej, szwajcarskiej mieścinie Leis in Val. Mieszka tam zaledwie 20 tys. ludzi. To jedno z typowych dla Szwajcarii miejsc, w których zasobne konto pozwala zapomnieć o problemach współczesnego świata. Jeśli mielibyście kiedyś okazję szusować na nartach w nieodległym Zermatt u stóp Matterhornu, wrażenia będą pokrewne.

Ten domek można wynająć. W zamian za sutą opłatę otrzymujemy klasyczny domek ze wszystkim, co najlepsze w wysokogórskiej architekturze. Za oknem natomiast - czystej wody cud natury. Dziewicza biel nietkniętych szczytów, słońce, harmonia i czystość miejsca, w którym nikomu nie przyszłoby do głowy sypać górskich alejek solą drogową.

Sam domek, ze swoją wysoką bryłą w kształcie prostokąta, szykownie wybija się na sielankowym tle. Jest schludny, ale zarazem bardzo współczesny. Jego wnętrze można by określić mianem "ekologiczny minimalizm". Graty zostawiamy w domu. Tu, na wakacje bierzemy tylko dobre nastroje i wygodne ubrania.

Źródło: zumthor
drewniany domek w górach zimą cały w śniegu Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor

Granitowy kominek zdecydowanie wybija się na jasnym, drewnianym, jednostajnym tle. Podoba mi się też lampa nad stołem: lekkie eko w tym kontekście jest strzałem w dziesiątkę.

góry w śniegu mały domek drewniany i błękitne niebo Źródło: zumthor
Źródło: zumthor

Cudowny widok na wyciągnięcie ręki. Ale szczypta designu w dobrym guście również tu się przyda.

Źródło: zumthor
Źródło: zumthor
Źródło: zumthor

Również łazienka zachowuje żelazną dyscyplinę i cała jest skąpana w szykownym drewnie.