Oaza za płotem

Pierwszy rzut oka i co tam mamy? Sporej wielkości, duży magazyn. Stoi w Melboure i jest celowym kompromisem między industrialnym chłodem, artystycznym pomysłem, ciepłem drewna i ostoją domowego ogrodu. Epoka wiktoriańska miesza się z XX-wiecznymi chwytami. Nic nie zapowiada tego, co jest w środku.

W środku natomiast - aż trudno to opisać. Szczodre bogactwo, z jakim spada na nas piękno pokoju dziennego po prostu trzeba zobaczyć. Brązowe kafle podłogowe, stare drewno okalające wszystko, od mebli po schody  - tak, klasyczne wzorce są tu wykorzystane w dobrej wierze. Potężna przestrzeń (w końcu to magazyn) nie została przegrodzona ciężką ścianą. Tę funkcję spełniają meble Bogato wyposażone regały dzielą pokój i prywatny zakątek. Zarazem mamy tak wiele przestrzeni w górę, że wszystko jest tu małe wobec ogromnego metrażu. W tym kontekście nie wprowadzają chaosu współczesne dodatki, mało typowe dla wiktoriańskiego dostojeństwa. Niech sobie wisi ten rower na drzwiach, przecież tylko urozmaica.

Jeszcze piękniej jest na górnej kondygnacji. Znaleźliśmy się właściwie w koronie drzewa. Tu drewno, także podłogowe, nabrało staromodnego blasku i niepowtarzalnego ciepła. Jadalnia w wersji klasycznej jest dopełniona szykowną sofą z czarnej skóry. Drogę do kuchni pokonujemy intrygującym, wewnętrznym korytarzem. Co najciekawsze, dom jest rozsadzony od wewnątrz żywimi roślinami - drzewami i krzewami, które rozgościły się hojnie w samym środku. Na ich kanwie została zaprojektowana cała kondygnacja. W ten sposób wnętrze łączy się z wewnętrznym patio.

Źródło: Fitzroy
Źródło: Fitzroy
Źródło: Fitzroy
Źródło: Fitzroy
Źródło: Fitzroy

Kafle, biel, wysoki strop, klasyczne meble i szykowny kominek - byłoby jedynie klasycznie. Gdyby nie to, że ścienne malowidło wnosi artystyczne zamieszanie.

Źródło: Fitzroy

Czyż nie przyjemnie byłoby patrzeć na egzotyczną roślinność leżąc w łóżku?

Źródło: Fitzroy

Zrywaliście boazerię ze świeżo kupionego domu. Czas zacząć tego żałować...

Źródło: Fitzroy
Źródło: Fitzroy

W cieniu pnia egzotycznego drzewa, pod wielkim liściem palmy wypoczniemy prawie jak na wakacjach.