Dom z Teksasu

Teksas niewątpliwe kojarzy się większości z nas z szeroką prerią, dziką i wolną naturą, niezagraconą przestrzenią. John Grable jest teksańskim architektem, który stoi za tym projektem. Chciałabym mieć w sąsiedztwie właśnie taki dom, nie wspominają już o tym, że chętnie bym trochę pomieszkała w tym. To też, niezbyt często u nas spotykany, przykład domu, w którym wielką rolę odgrywa weranda. Sprawdźcie, jak pomysłowo można ją wykorzystać.

Bliskość naturze, szeroki ogród, który skutecznie odgradza nas od dzikiego ruchu na pobliskiej drodze - tak, jesteśmy co prawda w mieście, ale jakby trochę obok.

W bryle tego domu zachwyciła mnie lekkość. Drewniany klocek ma w sobie tyle formalnych zakrętów i zastosowanych chwytów, które prowadzą do zmniejszenia jego wagi, że chętnie skopiowałabym choć część z nich na naszych osiedlach pełnych pompatycznych budowli.

Domek stoi na niewielkim wzgórzu, jak to w Stanach - nie ogradza go płot. Jest za to gęste, dostojne drzewo, skuteczenie zapewniające prywatność. Na ganku największą gwiazdą jest potężne, pamiętające kilka pokoleń wstecz drzewo. Szalenie podoba mi się też weranda, witająca nas wielkimi, prostokątnymi oknami, które zapewniają stały dostęp światła. Estetyczna i eteryczna zarazem, pozwala znaleźć prywatność w domu rodzinnym i jest świetnym miejscem towarzyskich spotkań. Chętnie uciekłabym tam latem. W zależności od pogody, mieszkańcy tej teksańskiej chałupy przenoszą na werandę większą część domowej aktywności. Jedzą tam, pracują i odpoczywają. Widziana po zmroku, suto oświetlona miodowymi lampami, jest zapowiedzią przytulnego ciepła właściwego wnętrza.

Źródło: John Grale
Źródło: John Grale
Źródło: John Grale
Źródło: John Grale

Aż się chce wejść na ten daszek i zaprojektować domek na drzewie.

fajny drewniany domek na mazurach Źródło: John Grale
drewniany domek ze szklanymi ścianami na mazurach Źródło: John Grale

Surowe, drewniane wnętrze werandy jest utrzymany w szorskim - teksańskim - stylu. Indiańska mata na stole wydaje się idealnym wręcz dopełnieniem.

wakacyjny drewniany domek na mazurach Źródło: John Grale
ściany ze szkła w drewnianym domku wakacyjnym Źródło: John Grale
szklane ściany w domku drewnianym w jadalni Źródło: John Grale

Od wiosny, po jesień - dobrze zaprojektowana weranda może nam służyć nie tylko podczas najgorętszych miesięcy.

drewniany domek ze szklanymi ścianami Źródło: John Grale