Skandynawska autentyczność przytulności

Kiedy myśliy o stylistyce skandynawskiej, przychodzą nam na myśl takie słowa, jak prostota, piękno, wygoda, lekkość, radość. Faktycznie, ich domy i mieszkania prezentowane wiele razy na Domowładnych, udowadniają, że Skandynawowie mają świetny smak. Widać to w łączeniu kolorów, żonglowaniu materiałami bliskimi i przyjaznymi człowiekowi. 

Ten apartament znaleźliśmy w Goeteborgu. Na 85 metrów możemy obserwować romans jasnych kolorów ze starymi dodatkami. Apartament rozgościł się na dwóch piętrach starego domu. Jego szkieletem są kręte schody, które zostały pokryte czarnym aksamitem. Sprawia, że z przyjemnością krążymy po tych pięknych metrach.

Białe ściany i sufity stanowią przyjazne ramy dla dowolnych zdobień. W każdym pomieszczeniu mamy do czynienia z jakimś dominującym, ciepłym akcentem. W kuchni największym skarbem jest drewniana podłoga. Soczyste deski z przyjemnością ukazują nieregularne słoje. Stylowe lampy nie akcentują się na jasnym tle. Zabudowa jest jasna i bardzo prosta, ale znawcy designu wiedzą, że klasyczne krzesła i okrągły stół w swojej stylistyce nawiązują do nieodległej przeszłości.

Wygodny salon stanowi jedność w jasną kuchnią. Pomieszczeń nie odgradzają drzwi, łączy natomiast drewno podłóg. Jasne tło dominuje we wszystkich innych pomieszczeniach, dlatego tak ważne i widoczne są tu dodatki. W nich ujawnia się skandynawski smak. Małe figurki spoglądają na nas z półek i stołów i zaskakują. Dodajcie do tego klasyczną paletę skandynawskich materiałów: błękit i granat pościeli, pastelową radość akcentów w pokoju dziecinnym.

jadalnia w kuchni z białym stołem
okrągły stolik biały w kuchni połączonej z jadalnią
czarne płytki nowoczesne w białej kuchni
mała kuchnia biała z sosnową podłoga i brązowym drewnianym blatem
kuchnia z widokiem na salon z sosnową podłogą
pastelowy jasny salon z sosnowa podłogą

Proste, lekkie dywaniki wystarczą w tak ładnym pokoju Naturalny skarb, jakim są drewniane deski, szkoda byłoby przytłaczać ciężkim dywnanem.

salon z sosnową podłogą dekoracje ścian

Tak niewiele potrzeba, żeby dodać szczyptę życia. Czarna farba ukazuje belkowanie i stanowi doskonałą ozdobą. Na tym tle kilka barwnych akcentów decyduje o artystycznym efekcie.

różowa świnka dekoracje wnętrz
pokój dzienny wypoczynek biały skandynawski styl sosnowa podłoga
łóżeczko białe w pokoju dziecka z kolorowym dywanem
pokój dziecka biały z sosnową podłogą
żeliwne barierki schody czarne w domu

Szykowne schody przypominają, że jesteśmy wewnątrz starego domu. Rzeźbiona balustrada przyjemnie kontrastuje z minimalistycznym wystrojem.

kręcone czarne schody w domu
biała sypialnia
granatowo biała pościel w sypialni
granatowa pościel poduszki
sypialnia z białą garderobą i granatową pościelą oraz łóżkiem

Te kolory dobrze znamy z królowej polskich wnętrz: Ikea. Dżins, rustykalny błękit, kratki, kreski i kropki stały się częścią polskiej sypialni.

mały balkon z dwoma krzesłami stolikiem i poduszkami zielonymi

A na balkonie mamy już widok na współczesny Goeteborg, który jest mocno zanurzony w przeszłości.