Sztokholmskie przysmaki

Wracamy do Sztokholmu, tym razem jednak nie po to, żeby zachwycać się luksusem. Oto mieszkanie, które ma zaledwie 47 metrów kwadratowych. Do tego jednak dodajdzie ponad 50 metrów balkonu i już trochę inaczej patrzymy na hasło "mieszkanie w bloku". 

Szwedzki industrial oznacza urok. Do wnętrza mieszkania urządzone w lekkim, niezobowiązującym, nieco męskim stylu, wlatuje radośnie dzienne światło. Prosty regał pełen książek jest tu głównym meblem, a koronuje go kolekcja butelek. Białe ściany pozwalają udanie wprowadzić brązowawe dywaniki i mnóstwo szczegółów. To mieszkanie z duszą, w którym każdy przedmiot ma jakąś historię i ona jest ważniejsza od marki i ceny.

Stalowe cegły wyściełają ściany łazienki, która ma już zdecydowanie męski, chłodny, a zarazem funkcjonalnych charakterk. Lśniąca mozaika przypomina skórę - materiał, który jest tu świetnie używany także w salonie, w formie powściągliwej, klasycznej sofy.

Cegły budują ściany i zastępują szafy. Estetyczna prostota pozwala przechować ubrania w ściennej wnęce i ozbobić nimi także sypialnię. Doskonale dozowane kolory rozlewają się i mieszają na sporych przestrzeniach, na przykład kapie łóżka, ponieważ w tle pozostają opanowane.

Gwoździem programu jest luksusowy w swym metrażu taras. Pozwala się relaksować w centrum miasta, oglądać ulice z góry i czerpać przyjemność z prostego życia.

żółte dekoracje wnętrz Źródło: Stockholm Penthouse

Radosny - to pierwszy przymiotnik, jaki przychodzi mi do głowy na widok tego salonu. Skórzany akcent sofy odróżnia się na jasnym tle. Tak niewiele potrzeba, żeby zaaranżować jadalnię w narożniku pokoju dziennego. Przy deficycie metrażu warto mieć obfitość pomysłów.

salon w małej kawalerce dla mężczyzny Źródło: Stockholm Penthouse
jadalnia w małej kawalerce Źródło: Stockholm Penthouse
salon w małej kawalerce Źródło: Stockholm Penthouse
wyjście na balkon Źródło: Stockholm Penthouse
kuchnia połączona z salonem w kawalerce Źródło: Stockholm Penthouse
dekoracje ścian w kawalerce mężczyzny dla faceta Źródło: Stockholm Penthouse
specjalne miejsce na komórkę w ścianie Źródło: Stockholm Penthouse
mała kawalerka dla faceta aranżacja wnętrza Źródło: Stockholm Penthouse
mała sypialnia dla faceta Źródło: Stockholm Penthouse
szafa szara garderoba w małej sypialni Źródło: Stockholm Penthouse
szafka na buty w sypialni Źródło: Stockholm Penthouse

Rozwiązania nieznane u nas, klasyczne np. w Hiszpanii: stojak na buty w sypialni może nas nieco odstraszać. Ale w tak małym mieszkaniu może nie być innego wyjścia. Czy jesteście pewni, że potrzebujecie szaf?

łazienka w czarnej mozaice Źródło: Stockholm Penthouse

Lśniący mrok łazienkowej mozaiki rozpryskuje dzienne światło. Oszczędna, wygodna łazienka.

czarna mozaika łazienka Źródło: Stockholm Penthouse
taras zamieniony w salon Źródło: Stockholm Penthouse

W niektórych miejscach zadaszenie jest potrzebne. Salon większy od mieszkania aż się prosi o zagospodarowanie także w ten sposób. Zewnętrzny salon z miękkim narożnikiem trzeba osłonić przed deszczem.

taras z wypoczynkiem aranżacja Źródło: Stockholm Penthouse
Źródło: Stockholm Penthouse
Źródło: Stockholm Penthouse

Drewno wyścieła podłogę tarasu, delikatne kwiaty i wygodne leżaki dopełniają szczęścia. Nie potrzebujesz plaży w miejskiej dżungli.