Wietnamskie niespodzianki

Współczesna architektura z wietnamskiego Ho Szi Min? Na pewno spodziewacie się czegoś bardzo egzotycznego. Tymczasem mam dla was porządny dom we współczesnym, nowoczesnym stylu. Oto dzieło wietnamskiego studia a21.

Ten dom jest dosłownie rozsadzony od środka zielenią. Rośliny są w pełni zintegrowane z bryłą budynku. Nie stanowią dodatku, ale jeden z budulców tego ciekawego domu. Dom zaprojektowany jest tak, aby drzewa mogły swodobnie się rozrastać. Widzimy jest w pokrytym ziemią wykuszu otwartym na naturalne światło. Udaje się w ten sposób uzyskać niezwykły efekt otwarcia domu na świat zewnętrzny.

W wystroju miesza się drewno ścięte w zdecydowane, proste deski oraz bielone ściany. Prostota i lekkość idealnie współgrają z wnętrzem o nieco industrialnym charakterze.

Płaskie, puste przestrzenie minimalistycznie urządzanych pokoi są tym, co lubi mieszkaniec metropolii. Architekci starali się oszczędzić jak najwięcej miejsca: blaty stołów są szklane, schody zastąpiła skromna, stalowa drabinka. Bohaterem jest  światło, wpuszczone przez ażurowy sufit, pomaga dostrzec ogromną ilość miejsca. Kondygnacje łączą się prześwitującymi platformami, które nie dzielą przestrzeni w sposób nieodwołalny.

Źródło: a21 House

Naturalne światło sączące się do środka sprytnie pomyślanym dachem i stopniami ażurowych platform między kondygnacjami to medalowa koncepcja architektów z a21.

Źródło: a21 House

Patrząc na ten skromny budynek z zewnątrz, możemy być zaskoczeni obfitą zielenią i pięknem drewnianego wystroju wewnątrz.

Źródło: a21 House

Subtelne dodatki, których tak zazdrościmy Azjatom, już rogzgościły się na dobre w polskiej rzeczywistości. 

Źródło: a21 House
Źródło: a21 House

Niski sufit jest bielony, dzięki czemu unikamy przytłaczającego wrażenia. Bliskość słonecznej wnęki zmienia charakter całego pokoju. To jak salon połączony z miejskim zielińcem.

Źródło: a21 House
Źródło: a21 House

W salonie dominuje drewno prostego regału z funkcjonalnym, grubym blatem. Kolekcja książek jest na wyciągnięcie ręki. Szklany stół pozwala cieszyć się wolną przestrzenią której życia dodaje bujna roślinność.

Źródło: a21 House

Ażurowy dach wpuszcza do domu światło, które wspaniale współgra z meblami. Promienie układają się w dynamiczne wzory.

Źródło: a21 House
Źródło: a21 House
Źródło: a21 House
Źródło: a21 House
Źródło: a21 House
Źródło: a21 House

Zaskakująca prostota koncepcji sypialni miło mnie zaskoczyła. Materac położony na płaskim podeście pozwala cieszyć się wielką przestrzenią. Okno z naturalnym światłem jest tuż obok, ale roletki zapewniają prywatność.

Źródło: a21 House

Trzeba ciepłego klimatu, żeby móc urządzić taką roślinną wnękę w domu. Ale jest czego zazdrościć. Po zmroku to miejsce, subtelnie oświetlone, staje się enklawą w sercu miasta.