Współczesny apartament

Ten kuszący kolorami i rozbrajający atmosferą lekkości apartament znajduje się w fińskim Turku. Najstarsze miasto kraju, do początku XIX wieku było stolicą. Dziś przyjeżdża tu mnóstwo turystów, a Turku znajduje się w orbicie silnych wpływów szwedzkich. To widać również w designie. Wspaniały dom z pracowni rzymskiego architekta Maurizio Giovannoniego pomoże to zrozumieć.

Ten apartament nie był budowany od podstaw. Jest efektem renowacji i to głębokiej, bo oznaczającej również wyburzenie części ścian tak, by uzyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni. Na tym tle wspaniale wyglądają mocne, kolorystyczne akcenty.

W ogólnym wyglądzie apartamentu uderza lekkość, świeżość i funkcjonalność. Zgromadzone tu meble są wygodne i urozmaicone, a wielkością dobrane tak, by zajmować jedynie tyle przestrzeni, ile potrzeba. Dzięki temu łatwiej wybijają się designerskie przedmioty: ciekawe krzesła, modernistyczne fotele, minimalistyczne wazony z recyklingu. Największym bohaterem tego wnętrza jest kolor. Na tle białych ścian i podłóg z naturalnego, jasnego drewna, świetnie wyodrębniają się barwne kompozycje. Obfitość sztuki współczesnej idzie w parze z rezygnacją z nadmiernej ozdobności. Dzięki temu we wnętrzu zwracamy uwagę na poszczególne, piękne przedmioty i nie mamy wrażenia nadmiaru.

Źródło: Maurizio Giovannoni
Źródło: Maurizio Giovannoni

Jeden z tych pięknych przedmiotów, które chcecie mieć w domu. Zamiłowanie do szczegółu, przedmiot, który nie chce być dziełem sztuki, tylko pięknem na co dzień - Skandynawia zmieniła nasze życie.

Źródło: Maurizio Giovannoni

Dzięki pięknym kolorom możemy poczuć się tu jak w pokoju dziennym i dziecięcym jednocześnie. Żywe kolory nie mają w sobie nic męczącego, są bowiem utrzymane w jednej, zielonej palecie. 

Źródło: Maurizio Giovannoni
Źródło: Maurizio Giovannoni

Proste i skuteczne zabiegi, które tak cenimy w masowym wydaniu Ikea: dobrze dobrane i zróżnicowane szczegóły, takie jak tapicerka, potrafią zaważyć na całości.

Źródło: Maurizio Giovannoni

Kuchnia rezygnuje z wszelkich ekstrawagancji. Biel i zieleń łączą się w spokojnym wnętrzu.

Źródło: Maurizio Giovannoni
Źródło: Maurizio Giovannoni

Szwedzkie wpływy najlepiej widać w kuchni i jadalni. Zwykłe kształty przestrzeni użytkowej są schludnie skomponowane. Wygoda i przestrzeń mają estetyczny wymiar.

Źródło: Maurizio Giovannoni

Okazały obraz w zdecydowanym kolorze zdobi skutecznie szczególnie, kiedy wybija się na spokojnym tle białej ściany.