Dom od ZBK Design

Funkcjonalność rozwiązań i ponadczasowa stylistyka: ZBK Design to pracownia, która chce projektować takie właśnie wnętrza. Otwarcie na nowe trendy, ale zarazem szacunek dla tradycji sprawiają, że w pracach tego małego studia można znaleźć całą paletę odwołań i inspiracji. Połączenie piękna z wygodą, czyli umiejętność wsłuchania się w potrzeby i, często trudne do nazwania, oczekiwania klientów, mają być wizytówką ZBK Design.

Właścicielka studia projektowała domy i mieszkania na wybrzeżu. Osadzone na silnym kontraście kolorystycznym, zaprojektowane wnętrza cechuje lekkość, aktualność i przestronność. Widać zarazem, jak dużą wagę przywiązuje do jakości materiałów: piękna tapicerka, unikatowe szczegóły, takie jak lampa, dodatki, stylowe meble, umiejętne wykorzystanie gry światła i półmroku to zabiegi sprawiające, że zrealizowane w ZBK Design projekty zwracają uwagę. Kontrast widać tu nie tylko w kolorach, ale także w ekscytującym łączeniu materiałów drogich z tańszymi, ekskluzywnych ze skromnymi, prostoty ze szlachetnością. Romans czerni i bieli zawsze jest tu jednak wyjściową bazą.

Dom w Mierzynie autorka projektowała dla osób, które zna i które mają do niej zaufanie. To sytuacja wręcz idealna dla każdego architekta. Ryzyko zaprojektowania wnętrza nie oddającego osobowości mieszkańców jest tu zminimalizowane. Jednocześnie architekt czuje się bardziej ośmielony i upoważnionny do nieco odważniejszych poszukiwań. 

Wnętrze jest w całości oparte za silnym kontraście czerni i bieli, jasnej i ciemnej strony. W kwestii stylistyki mamy tu dobry przykład eklektyzmu zastosowanego z wysmakowanym umiarem. Włoskie piękno sąsiaduje w holenderskim umiarem drewnianej powściągliwości, a wszystko rozświetla odrobinę przewrotny blask glamour. Taka mieszanka okazuje się wyjątkowo szczęśliwym spotkaniem.

W tym domu ważna jest przestrzeń, ponieważ to ona umożliwia zachowanie ładu nawet w codziennym, zabieganym życiu. Harmonię projektu można zachować właśnie dlatego, że takie wnętrze nieco trudniej zaśmiecić i zagracić. Bibeloty, drobne ozdoby, małe przedmioty są raczej ukryte przed wzrokiem, dzięki czemu naszego wzroku nic nie rozprasza. Rolę ozdób pełnią po prostu piękne, oryginalne i często solidne przedmioty codziennego użytku oraz meble.

Biel, ciepła szarość, przełamanie tego połączenia czernią tworzą ramy domu wyciszonego, sprzyjającego relaksowi po pracy. Istotne jest też dobranie surowców: amerykański orzeczh, lśniący czernią granit, czyste szkło, jasne ściany absorbują, odbijają, załamują, fałszują, dynamizują światło. Wykorzystują jego obecność i podkreślają ogromną rolę, jaką tu odgrywa. 

Ciekawa jest mieszanka faktur: gładkiej ścianie towarzyszy głęboko inkrustowana rama lustra. Delikatną łazienkę "przyprawiają" czarne, lśniące jak skóra płytki. Szczególnie w łazience widać tę błyszczącą harmonię opartą na kontraście. To również dowód na to, jak dużą rolę kolor odgrywa tam, gdzie zależy nam na atmosferze czystości.

Dom cechuje minimalizm, któremu jednak nie towarzyszy chłód. Półmrok, subtelny cień sprawiają, że to dom bardzo prywatny, oswojony i momentami wręcz intymny.

mała kuchnia w przejściu z wieszakiem na wino Źródło: ZBK Design
kuchnia_z_jadalnia w klasycznym styku z pikowanymi krzesłami szarymi Źródło: ZBK Design
lada kuchnia z barkiem podłużna z oknem w zabudowie Źródło: ZBK Design
fajny stojak wieszak na alkohol wino Źródło: ZBK Design
ladny i nieduży salon z podświetlaną ścianą i białą marmurową podłogą Źródło: ZBK Design
salon_z_wneka i małym kominkiem Źródło: ZBK Design
ladne_lustro i tapeta imitująca płytki zebre w sypialni Źródło: ZBK Design
szara_sypialnia w paski zebry nowocześnie urządzona Źródło: ZBK Design
czarna_toaleta w wężową skórę Źródło: ZBK Design
mala_toaleta w pasy powiększająca przestrzeń Źródło: ZBK Design
lazienka_czarno_biala fajne płytki do łazienki w wężową skórę Źródło: ZBK Design
ciekawa_lazienka z wanną narożną Źródło: ZBK Design
rolety rzymskie w łazience czarno białe Źródło: ZBK Design