Wietnamskie wzorce projektowania

Co powiecie na wietnamskią architekturę? Prawda, że to dla nas temat kompletnie nieodkryty? A przecież Azja podbija świat i powoli to my, Europejczycy, żyjemy na prowincji, na wolniej rozwijającym się krańcu świata. Czas docenić już nie tylko styl orientalny we wzornictwie, japońską kuchnię lub chińskiego tygrysa na giełdzie. Wietnamscy architekci z Ho Szi Min bez żadnych kompleksów projektują domy, o których wielu Europejczykom nawet się nie śniło. Wybrałam dla was projekt biura Apha Idea. 

Zacznijmy od potężnej kuchni, która wita nas półokrągłym, imponującym blatem. Doskonała równoaga między nowoczesnością a wygodą, zapewniona przez takie szczegóły, jak lampa z kloszem, wygodny blat z półeczką wspomagają ogólny ład czarno-białej, pozbawionej zbędnych szczegółów zabudowy. Wietnamski obraz na ścianie przypomina nam, że nie jesteśmy w Paryżu. Olśniewa jadalnia, z błyszczącą podłogą, niesamowitą harmonią uzyskaną samym rozmieszczeniem mebli i akcentów: głabkości podłogi, chropowatości ściany, rolady lampy spokojnie czuwającej nad całością. 

W sypialni zaskakuje sufit, który nawiązuje do rybackich sieci. Eko-barwy idealnie pasują do tego, co widać za oknem. Wysmakowane dawkowanie dzieł sztuki podkreśla dobry gust, jakim obdarzeni są mieszkańcy. Zachwyćcie się też salonem, który dobitnie wskazuje, jak ważna jest harmonia i umiejętne rozmieszczenie akcentów. Proste, klasyczne dla tej kultury wzory wygrywają na całkowicie wyciszonym tle.

azjatycka_kuchnia Źródło: Alpha Idea
azjatycka_kuchnia Źródło: Alpha Idea
azjatycka_kuchnia Źródło: Alpha Idea
cieawy_sufit Źródło: Alpha Idea
obrazy Źródło: Alpha Idea
kuchnia_nowoczesna Źródło: Alpha Idea
Źródło: Alpha Idea
niezwykly_salon Źródło: Alpha Idea
dom_orientalny Źródło: Alpha Idea