Nowojorskie rozumienie współczesności

Mark Mahaney to nowojorski fotograf, projektant i artysta. Z morza jego prac wybrałam wspaniały Postgreen House, czyli miejski dom, który ma być dla swoich mieszkańców rekompensatą utraconego kontaktu z naturą. Rewolucyjna prostota opiera się tu na prostych, ale pomysłowych patentach. Tak mieszkają młodzi Amerykanie.

dom_wspolczesnego_miasta Źródło: Mark Mahaney

Postgreen House stoi w zdezelowanej okolicy. Nie może wyróżniać się i odstawać od kontekstu. Musi się w niego wtopić: dla bezpieczeństwa jego mieszkańców i dla dobra całej okolicy.

miejska_zielen ogródek w mieście Źródło: Mark Mahaney

Z takim widokiem za oknem muszą oswajać się współcześni mieszkańcy miast. Nic dziwnego, że choćby skrawek własnej zieleni jest cenionym dobrem.

nowoczesna_kuchnia dla młodych ludzi Źródło: Mark Mahaney

Wyspa z przesuwanych szafek, solidny stół, powierzchnie łatwe do wyczyszczenia - dla młodych rodzin taki wybór oznacza rozwiązanie wielu problemów.

miejsce_na_rower pod schodami Źródło: Mark Mahaney

Wpadliście na pomysł takiego przechowywania rowerów? Doskonale wykorzystuje przestrzeń pod schodami.

prosty_pokoj_dziecka z bujanym fotelem dziecięcym Źródło: Mark Mahaney

Pokój dziecka nie musi tonąć w kolorach i zabawkach. Biel pomoże wyciszyć, a skromny regał wprowadzi harmonię od najmłodszych lat. Ważne jest to, ile sami poświęcimy dziecku czasu.

ozdoba_dla_dziecka naklejka dzrzewo na ścianie Źródło: Mark Mahaney

Na tym skromnym tle ogromne wrażenie robi prosta naklejka z drzewem. Dziecko zasypia w cieniu jego pieknych konarów.

kuchnia_prosta_i_ladna Źródło: Mark Mahaney

Kuchnia przypomina styl retro. Staromodny pomysł na wyłożenie ściany drewnem zaskakująco działa. Metalowa szyna pozwala przechować komplet noży.

zielen_na_dachu Źródło: Mark Mahaney

Na stronie Marka Mahaney zobaczycie też to, co podbija Amerykę: ogrody na dacju. Te zostały stworzone w Chicago. Oto miejska ucieczka od miejskiej dżungli.

zielone_dachy deski tarasowe drewno w ogrodzie Źródło: Mark Mahaney

Niektóre ogrody to wspaniałe miejsca, w których czujemy się jak w miejskim parku. Ogromne, zagospodarowane, z bujnie pnącymi się roślinami.