Włoski design

Gdyby spytać projektanta wnętrz, jaki kraj ma największy wpływ na design w Europie, bez namysłu by stwierdził, że Włochy. Nic dziwnego, to właśnie włosi dyktują trendy! Warto więc podpatrzeć czym charakteryzuje się ponadczasowość i jednoczesna oryginalność ich stylu – i przemycić coś z tego w swoim domu.

pomarańczowy dywan we włoskim salonie Źródło: European cabinets

Przede wszystkim Włosi są znani z dbałości o jakość i wykończenia. Stosują solidne rozwiązania. Jako społeczeństwo, w którym całe rodziny mieszkają razem, wiedzą, że liczy się trwałość sprzętu i wytrzymałość na użytkowanie. Wierząc w piękno tradycji stawiają na naturalne rozwiązania, które jednak nie należą do tanich. Wiedzą, że rzeczy tanie nie są warte uwagi, jeśli nie są doskonale wykończone i trwałe.

włoskie białe meble do salonu Źródło: European cabinets

Podstawą włoskiego designu jest połączenie ciepła i nowoczesności. Miłość do drewna łączy się z odważnym wykorzystywaniem nowoczesnych materiałów jak na przykład stal. Kolory są ciepłe, kojarzące się ze słońcem, ziemią, odpoczynkiem – czyli ze wszystkim tym, z czym kojarzą się właśnie włosi. Do tego dochodzą ogniste dodatki, pomarańczowe, czerwone – odważne i energetyczne, tak jak włoski temperament.

Wykorzystywane powierzchnie są gładkie i błyszczące. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale też wygodne, pozwalające uniknąć wrażenia starości. Wszystko lśni zgodnie z modą!

drewniana brązowa włoska kuchnia o ciepłych kolorach Źródło: European cabinets

W kuchni włosi lubią powyższe cechy uzupełnić nowoczesnymi sprzętami. Ich forma jest także bardzo ważna – w zależności od potrzeb kuchenki ukrywają się w zabudowie, albo wręcz przeciwnie, rzucają w oczy swoją prostą formą, pięknym wykończeniem i minimalizmem.

duża włoska kuchnia biało brązowa Źródło: European cabinets

Właśnie, bo to, co cechuje włoski design, to przede wszystkim piękny minimalizm.

włoskie kuchnie zielony kolor piękna kuchnia Źródło: European cabinets

Pomieszczenia są wypełnione światłem, odbitym przez błyszczące powierzchnie. Taka piękna jasność i wrażenie ciepła są najlepszym dodatkiem do wnętrza – nadmiar gadżetów psuł by ten efekt prostoty, zagłuszał myśli, przytłaczał. A tego przecież żaden włoski lekkoduch by nie chciał! 

 

włoska łazienka z szarymi płytkami na ścianie Źródło: European cabinets

Włoska łazienka poza minimalizmem ceni sobie wysoki komfort. W tym pomieszczeniu wszystko ma być otwarte i wygodne. Odsłaniamy ściany, a pozbywamy się nadmiarowych szafek.

podłużne płytki do włoskiej łazienki aranżacja Źródło: European cabinets

Włoskie płytki łazienkowe będą z pewnością dobrym wyborem. Za jakość trzeba zapłacić, ale efekt pozostaje na lata.

jasne meble łazienkowe włoskie Źródło: European cabinets

Od Włochów powinniśmy nauczyć się piękna postrzegania świata, czerpania radości z chwili i wprowadźmy coś włoskiego w swym wnętrzu. Staniemy się bardziej modni, a przede wszystkim... szczęśliwsi.