Lampy witrażowe
Lampy witrażowe to doskonały sposób na to, by poprawić wygląd wnętrza i podnieść rangę naszego domu. Światło sączące się przez kolorowe szkła daje niezapomniany efekt. Warto więc zainteresować się tym typem oświetlenia.
Prawdziwe lampy witrażowe wykonywane są ręcznie, a co za tym idzie – z dbałością o szczegóły. Proces wykonywania takiej lampy składa się z kilku kroków.
Najpierw zostaje wybrane odpowiednie szkło. Bardzo ważne, by dobrze wyglądało zarówno podświetlone, jak i nie. Najczęściej stosuje się szkło ornamentowe, katedralne lub opalizujące. Pierwsze dwa wykorzystuje się, gdy chce się przepuścić dużo światła. Opalizowane natomiast przepuszcza go mało (lub wcale). Następnie ze szkła wycina się odpowiednie elementy, często odrysowując po prostu od wzoru. Elementy trzeba oszlifować, a potem okleić miedzianą taśmą. Ostatnim etapem wykonywania witrażu jest jego zlutowanie.

Przedstawiona metoda to technika Tiffany'ego – najpopularniejsza i najpiękniejsza.

Lampę witrażową można wykonać samodzielnie, jednak jakkolwiek opis wydaje się prosty, to trzeba pamiętać o tym, że te najpiękniejsze modele składają się z kilkuset (a nawet kilku tysięcy) kawałków. To żmudna i ciężka praca.
Dlatego warto rozejrzeć się za gotowymi lampami witrażowymi. Bez problemu można je dostać w sklepach. Są stosunkowo (biorąc pod uwagę jakość i czas potrzebny na wykonanie) niedrogie. Z

Znajdziemy zarówno lampy stojące, jak i kinkiety, lampki na biurko, lampy wiszące.

Jeśli komuś zależy na witrażu według własnego pomysłu, może zlecić go firmie zajmującej się tą dziedziną – w Internecie można bez problemu znaleźć namiary.

Światło to najważniejszy element we wnętrzu, niejednokrotnie budujący jego nastrój. Dlatego lampa witrażowa to ciekawa alternatywa dla osób szukających własnego stylu.