Ikona designu z Afryki

Ten niezwykły dom stoi w Limpopo w Republice Południowej Afryki. Pierwotnie był niemodnym, przestarzałym buydnkiem, który stał się esencją nowoczesnej architektury dzięki zabiegom Nico van der Meulen Architects. Rezydencja Aboo Makhado została przerobiona przez ludzi, którzy musieli pamiętać o nadmiarze upału i pragnieniu dużej ilości światła. 1132 metry kwadratowe stylowego luksusu, ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej - jesteście gotowi na takie doznania?

Łukowe sklepienie zostało zastąpione lekkim dachem ze stali i szkła. To była pierwsza decyzja przy rozpoczynaniu przeróbki. I zaważyła na efekcie. Bo sam ten dach nadaje budynkowi nowoczesny charakter.

Cały dom otacza woda, gdzieniedzie przechodząca w małe oczka wodne lub baseny. Obwiedzione prostym drewnem dodają bryle nowoczesności. Drugą, po dekonstrukcji dachu decyzją, było wstawienie przeogromnym okien, które właściwie zastąpiły mury.

Użycie szkła w ogromnej ilości podwoiło wielkość domu. Obfitość stali unowocześniła go. Takie pomysły, jak łącznik nad basenem, to obiekty zazdrości wielu architektów.

Cała rezydencja jest odgrodzona wysokim murem. Dzięki temu można tu czuć się intymnie i prywatnie, mimo otwarcia na świat. Szkło absorbuje światło dzienne,a jednocześnie wspomaga wentylację. Woda otaczająca dom to dodatkowe źródło świeżości tak potrzebnej w gorącym klimacie RPA.

Światło staje się w tym domu ozdobą, kiedy przesącza się przez deski stropu. Wnętrze jest urządzone w kolorach ziemi.

Schody pozbawione bariery są dość masywne i przyciągają ciemnym drewnem. Dodają energii w rozjaśnionym wnętrzu. Ogromna przestrzeń pozwala czuć tu swobodę.

Rezydencja ma kilka sfer relaksu. W każdej znajdziemy nieco inne, ale zawsze luksusowe meble z porządnych materiałów. Harmonijna kompozycja barw oscyluje od brązu poprzez szarość po jasne beże.

Po zmroku okazuje się, że rezydencja jest pięknie oświetlona. Punktowe źródła światła podkreślają ciepło drewna. Świetnym pomysłem jest podświetlenie schodów, które dodatkowo przyciągają wzrok piękną formą.

Kuchnia to przede wszystkim ścienna szafa złożona z ogromnych, prostokątnych modułów. Tak nowoczesne wnętrze nie zniosłoby ozdobności. Pięknem jest tu jakość.