Nowoczesny dom na pustyni

Pustynny Dom stanął w Desert Hot Springs w Kalifornii. Zaprojektowano go w Los Angeles, w biurze Marmol Radziner, a celem było stworzenie architektury wtopionej w ten pusty, surowy krajobraz. Dom ma powierzchnię 2 tysięcy metrów kwadratowych, ale na takim tle i tak wydaje się mały. W tak nieprzystępnym i surowym otoczeniu udało się stworzyć dom, którego mieszkaniec poczuje wygodę, relaks i spokój. Budynek został zaprojektowany w formie litery L, gdzie w narożniku ulokowano basen. 

Maksymalnie urposzczona bryła, nie oswojona żadnym kolorem, nawiązująca do prostego związku powietrza, piasku i słońca nie zakłóca przestrzeni. 

Geometryczna bryła pozwala na grę półcieniem i otwarcie na fascynujące widoki. To się nazywa dobre wykorzystanie zastanego miejsca. W tle widać mieniący się w słońcu szczyt San Jacinto. Z łącznika między strefami domu możemy podziwiać widok i kontemplować przestrzeń.

Zamiast tarasu mamy prostą, pozbawioną ozdób, częściowo zadaszoną werandę. Nieprzyjazne sąsiedztwo możemy kontemplować z perspektywy fotela.

Geometryczne kształty ułatwiają montaż ogromnych okien, które w takim domu są oczywistym wyborem. Meble też są skromne w formie. Basen jest tu miejscem niezwykłego relaksu pod pustynnym niebiem.

Zamiast zewnętrznego grilla mamy miejsce na ognisko. Po zmroku przy żywym ogniu, pod usianym gwiazdami niebem można tu spędzać niezapomniane chwile.

Prosta, solidna, drewniana ława i stół idealnie wpasowały się w industrialny charakter wnętrza. Okna otwierają dom na przestrzał. Tu nie ma miejsca na ozdoby. 

Pokój dzienny utrzymuje wszechobecną, ale nie przytłaczającą szarość. Światło sączy się nawet prześwitami w suficie. Surowość i chłód ociepla delikatny dywan i miękki materiał sfory. Wspaniały jest też surowy stolik ze szklanym blatem.

Kuchnia jest pięknie wyłożona drewnem - oto boazeria w nowoczesnej wersji. Wmontowane w nią sprzęty koresponudją z nowoczesną bryłą domu. Kuchnia stanowi kompletną całóść, dzięki takiemu zastosowaniu jednolitego drewna.

Stół w salonie jest kamienny, ciężki, czysty i prosty. Zmieści się przy nim spora gromada, zapowiada więc możliwości niemałego przyjęcia.