Frank Ghery - mistrz szokowania

Architektura Franka Ghery`ego jest całkowicie oryginalna i niewiarygodna. Projektuje budynki, które nie mają prawa stać solidnie na ziemi. A jednak stoją i wprawiają w osłupienie. Ghery to Amerykanin kanadyjskiego pochodzenia, który pracuje w Los Angeles. Zaprojektowane przez niego budyki, łącznie z własną pracownią, stały się turystyczną atrakcją. Nie jest to dziwne, zważywszy, że Ghery wypracował własny, całkowicie oryginalny i bezbłędnie rozpoznawalny styl. Jego prace, w których łamie prawa fizyki, zrywa z prostymi figurami geometrycznymi na rzecz zabawy kształtem, wizualnych łamigłówek, tworzenia brył w ciągłym ruchu. są uważane za jedne najważniejszych dzieł pierwszej dekady XXI wieku. Vanity Fair nie zawahało się nazwać Ghery`ego najważniejszym architektem naszego stulecia.

Ghery to przede wszystkim twórca budynku muzem Guggenheim w Bilbao - to jego sztandarowa praca. Ale, choć nie zawsze wiemy, że to on za nimi stoi, stworzył projekty wielu innych, niezwykłych budynków. Jest głównym twórcą dekonstruktywizmu, jego prace to kolaże z powyginanych brył, w których łączy przeróżne materiały. Wywołanie szoku poprzez kontrast ze zwykłym miejskim otoczeniem jest zamierzone. Jest laureatem prestiżowej nagrody Pritzkera. Sprawdźcie sami, czy zachwycają was dzieła mistrza "papierowej architektury".

Walt Disney Concert Hall w Los Angeles błyszczy w słońcu, dumne ze swojej szokującej oryginalności.

8 Spruce Street, zwany również jako Beekman Tower to wiezowiec w Nowym Jorku, otwarty w lutym 2011 roku. Jest najwyższym budynkiem mieszkalnym zachodniej półkuli, ma 76 kondygnacji i 267 metrów wysokości wspartych na żelbetonowym szkielecie.

IAC, czyli InterActiveCorp w Nowym Jorku został zbudowany w 2007 roku. 

Tańczący Dom w Pradze wywołuje prawdziwy zawrót głowy. Ghery współpracował przy projekcie z czeskim artystą Vlado Miluniciem. Po sąsiedzku przez lata mieszkał Vaclav Havel, który miał nadzieję, że Tańczący Dom stanie się centrum kultury. Budynek na początku nazywał się Ginger i Fred.

Der Neue Zollhof w Dusseldorfie stoi nad rzeką i redefinuje całą dzielnicę.

Muzeum Guggenheima w hiszpańskim Bilbao to najważniejsze dzieło Ghery`ego. W środku 11 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej sztuki. Na zewnątrz 24 tysiące metrów tytanowej blachy i szkła.

Ray and Maria Stata Center zaprojektowany dla Instytutu Technologii w Massachusetts.