Gotyckie wnętrza

Strzeliste wierze, piękne witraże, ostre łuki i finezyjne sklepienia - gotyk do dziś jest jednym ze szczytowych osiągnięć architektury. Styl w dojrzałej formie wyznaczył kanon na dekady. Charakterstyczna ostrość, wyrazistość, ale też mrok fascynują architektów także dziś. Nawiązania do gotyku są obecne w stylu eklektycznym, art deco, a nawet retro. Zobaczcie, jak można rozumieć gotyk dziś. Tim Burton na swój sposób odczytuje go w kinie. Ale w projektowaniu wnętrz też mamy już sporo osiągnięć.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Posępny, melancholijny, czasem przytłaczający, ale niekiedy tylko bogactwem zdobień - gotyk w tej łazience wystąił w ciemnej odsłonie. Kąpiel w lśniącej głębią wannie to przygoda. Dobrze, że drogę do nie rozświetla urocza, włochata lampa.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Ta sypialnia ma nieco gotyckiego posmaku w swojej melancholijnej, trochę smutnej atmosferze. Unika jaskrawych kolorów, które mogłyby zaburzyć to jednolite wyciszenie.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Salon przytłoczony czarnym drewnem o bezpardonowych żłobieniach. Różowa sofa i purpurowa ściana ratują przed mrokiem. Mamy obowiązkowe kryształy i świece, które budują nastrój.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Blady odcień różu też może spełnić rolę gotyckiej ramy. Nawet Marylin Monroe jest tu na miejscu. Jak widać, gotyk to nie zawsze przepych. Jest czym oddychać, ale spójrzcie tylko na te ściany i rzeźby!

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Piękna łazienka ma dwoje bohaterów. 1: stalową wannę, której nie wyobrażam sobie w żadnym innym stylu I różową słodycz. Gotycką surowość zapewniają ceglaste ściany.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Sypialnia skąpana w bieli. Biel jest tu wszędzie, a najbardziej uderza w bogatym, mięciutkim łóżku z baldachimem.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Gotycki klimat mroku i grozy mogą wytworzyć fototapety. Te potężne konary w skali makro robią wrażenie jak animacje Tima Burtona. Powiało grozą.

gotyk_dzis Źródło: Gotycki Dom

Co z gotyku jest w tym pokoju? Nie ma ani ciężkich welurów, ani kryształów. Ale jest srebrny świecznik i czarna konsekwnecja w doborze elementów. Nie musimy mówić wprost. Odległe echa też robią wrażenie.