Wszystko o szafach na wymiar

Porządek w szafie? Macie z nim do czynienia ? Jeśli tak – to nieziemsko zazdroszczę. Nie wiem czy pamiętacie, ale całkiem do niedawna wiodącą tematyką w kobiecych mediach były zagadnienia związane z nowoczesną panią domu, dobrze uporządkowaną, zorganizowaną i zawsze stającą na wysokości zadania. Ksiązki, programy TV, gazety – to wszystko miało nam – paniom – pomóc w zachowaniu ładu w naszych domowych pieleszach. Jednak sam charakter kobiety i predyspozycje do pedantyzmu tutaj nie wystarczą. Zbawienne w tej kwestii okazują się pakowne, dobrze zaprojektowane szafy, szafeczki, szuflady, komody, półki, itp.
Obecne trendy we współczesnym projektowaniu wnętrz zakładają małą ilość mebli i przestrzeń typu open space, co dla wielu kojarzyć się może z brakiem funkcjonalności. Otóż nie jest to do końca prawdą. Proszę mi zaufać, że nawet przy wspomnianych wyżej założeniach jesteśmy w stanie dobrze zaaranżować przestrzeń nawet najmniejszego lokum, nie zasypując go PRL-owskimi meblościankami, pod warunkiem zaprojektowania rozsądnego i ergonomicznego układu funkcjonalnego. 
Jeśli więc jesteś współczesną , dobrze zorganizowaną i wewnętrznie uporządkowaną kobietą (lub pragniesz nią zostać), ten temat na pewno Cię zainteresuje. Poniżej przedstawiam kilka przykładów dobrze zorganizowanej przestrzeni, która pomaga ogarnąć chaos i nadać naszemu domowemu ognisku ład i porządek.


biała nowoczesna szafa przy schodach duża

Garderoba powinna zakładać wydzielenie wewnętrznego obszaru, który umożliwi nam uporządkowanie rzeczy dzieląc je na kategorie. Im więcej domowników, tym szafa powinna być większa, co pozwoli nam na ukształtowanie jej wewnętrznej przestrzeni tak, aby można było zapanować nad ładem.

czarno biała szafa na wymiar nowoczesny wygląd

Często zdarza się, że w pomieszczeniach sypialnianych mamy do dyspozycji całą ścianę, którą możemy zagospodarować w dowolny i pakowny sposób, jednocześnie nie ujmując naszemu wnętrzu oryginalności i charakteru.

złota stylowa elegancka szafa na wymiar do sypialni kremowa
fioletowa szafa nowoczesna biała na wymiar do salonu

 

Aby szafa była funkcjonalna, należy przewidzieć w niej nie tylko półki i szuflady, ale także wszelkiego rodzaju drążki. Dość ciekawym rozwiązaniem są drążki na spodnie i spódnice.

szafa garderoba na wymiar wnętrze funkcjonalność

 

Górną przestrzeń może zajmować pantograf, czyli najprościej ujmując wieszak opuszczany. Umożliwia nam on wygodne zawieszanie ubrań , a potem łatwe ich zdejmowanie. Pozwala na efektywne zaaranżowanie przestrzeni w garderobie , która znajduje się poza zasięgiem naszych rąk.

opuszczany wieszak w szafie wnętkowej na wymiar funkcjonalność

Po opuszczeniu , drążek znajduje się poza szafą , na takiej wysokości, która umożliwia łatwe korzystanie z tego elementu, bez używania stołków, podestów i podskoków.


Na górny drążku mogą znajdować się kurtki, płaszcze, sukienki, generalnie ubrania używane sezonowo lub stosunkowo rzadko.

Kolejny drążek, powinien być przeznaczony na koszule lub bluzki, marynarki, spódnice, czyli ubrania o długości około 70 cm. Dzięki temu, pod nimi znajdziemy miejsce na regały na buty lub półki na torebki. Tak tak… to zdecydowanie kobieca część garderoby, która występuje w dużych ilościach, dlatego warto znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Buty można przechowywać w specjalnych pudłach albo na ukośnie zamontowanych półkach, co znacznie zaoszczędza przestrzeń, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w szafie, dzięki czemu staje się ona bardziej pakowna.

wieszaki w szafie na ubrania

 

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami osobnego pomieszczenia garderobianego, sugerują aranżację przestrzeni jak największą ilością drążków z uwzględnieniem miejsca na szuflady. Dzięki temu łatwiej zapanujemy nad porządkiem w takim pomieszczeniu i unikniemy przerzucania ubrań na półkach w poszukiwaniu konkretnej rzeczy. Bluzki, spódnice , marynarki, koszule , spodnie – to wszystko będziemy mieć wiszące na widoku, a więc i szybkie do odnalezienia. Bieliznę najłatwiej i najrozsądniej przechowywać jest w szufladach.

 

Jeśli jednak nasza garderoba to duża szafa w sypialni, nie stosujmy więcej niż 3 sztuki drążków. Mimo iż wygodne, zabierają jednak sporo miejsca w takiej wielofunkcyjnej szafie, dlatego warto chociażby połowę z niej zagospodarować półkami i szufladami. Część takiego drążka możemy wykorzystać na powieszenie wiszących, materiałowych półek, np. takich:

 

Górna przestrzeń w szafie to idealne miejsce na rzeczy rzadko użytkowane, typu walizki, torby lub miejsce do przechowywania pościeli i ręczników – jeśli w swoich czterech kątach nie posiadamy osobnej bieliźniarki. Resztę zabudowanej szafy podzielmy na przestrzeń pod stałe lub wysuwane półki oraz  szuflady

 


Osobiście jestem zwolennikiem szuflad , które znacznie bardziej ułatwiają utrzymanie porządku , a do tego są praktyczniejsze. Jeśli nie mamy miejsca na powieszenie wszystkich bluzek i część z nich musi zostać złożona w kostkę, dużo łatwiej nam będzie odnaleźć konkretną rzecz, jeśli rozmieścimy je w szufladach. Alternatywą dla nich są mobilne półki. Szafy wnękowe mają zazwyczaj głębokość 55-60 cm, dlatego właśnie bardziej praktyczne okazują się ruchome elementy,  które pozwalają nam na szybkie odnalezienie danej rzeczy i znakomicie wpisują się w kanon porządku w garderobie. Wysokość szuflad najlepiej ustalać na około 15 cm. Nie róbmy szuflad szerszych niż 90 cm, ponieważ są mało praktyczne. Pamiętajmy także o mocnym i stabilnym systemie prowadnic, który przez długie lata utrzyma nasze szuflady w należytej jakości, nie ma nic bardziej denerwującego niż opadające lub wypadające z prowadnic części szafy wnękowej. Gwarantuje Państwu , że wyzbędziemy się tej irytującej przypadłości o ile zainwestujemy w porządne akcesoria.

Tekst: Joanna Korpulska architekt www.artefaktura.pl