Domy przyjazne środowisku

Ekologiczne podejście do budownictwa powoli staje się normą. Ale co ono właściwie oznacza? Zobaczcie te przykłady. Naturalne materiały, systemy, które oszczędzają prąd, a wykorzystują odnawialne źródła energii - a to wszystko dodatkowo wygląda stylowo i nowocześnie.

Dom, który powstał w 80% na podstawie starej chaty. Zamiast ją burzyć, postanowiono ją wykorzystać jako punkt wyjścia do przeróbek. Odświeżone drewno, nowoczesny kształt, duże, proste okna: ten eko dom stoi na granicy między nowoczesnością a naturą.

Doskonałe wtopienie domu w otoczenie. Bujna, dzika roślinność kryje designerską, modną bryłę domu. Drewno przechodzi w kamień, a ten płynnie przekształca się w ogród. Bardzo duże okna zapewniają dominację naturalnego światła.

Czy weranda musi być zawsze szczególnie wyróżniona? Jeśli mamy naturalny skarb w postaci wielkich drzew i naturalnej trawy, nie niszczmy tego dobra. Dla naszego komfortu zupełnie wystarczą proste płyty, na których postawimy meble ogrodowe. Delikatny płot odgradza naszą prywatność, a jednocześnie nie burzy harmonii. Spójrzcie na tę trawę. Czy naprawdę musicie mieć angielski trawnik z rolki?

Ogromny pokój jest zarazem kuchnią, jadalnią i salonem. Dominacja drewna jest tu zrozumiała. A właśnie z nim najlepiej komponuje się kamień, który zastąpił lśniące płytki podłogowe.

Roślinność aż wchodzi do środka tego domu. Zamiast rządków zadbanych kwiatków mamy tu celowo zapuszczoną zieleń. Pasuje doskonale do nowoczesnej, bardzo dziś modnej architektury. Połączenie szkła, drewna i kamienia jest naturalnym kompanem dla naszego skrawka lasu.

Szykony salon jest skąpany w świetle. Okna zajmują całe ściany. Lampy są zasilane bateriami solarnymi. W takim otoczeniu drewniane meble i delikatnie dozowana roślinność są pięknym dopełnieniem.

Kamienny podjazd urozmaicają rośliny. Klimat intymnego zacisza potęguje kamienna fontanna. Jest skromna, niewielka, a przecież przenosi nas do świata ukrytych w leśnej gęstwinie zamków. Nasza prywatna enklawa, w której szum wody koi zmysły.