Nowoczesne schody

Drewno, metal, stal i szkło: z tych materiałów wykonuje się nowoczesne schody. Zapomnieliśmy dawno o tradycyjnym kształcie. Dziś schody falują jak wstążka na wietrze, rozkładają się jak akordeon, wiszą w powietrzu, niczym podtrzymywane podmuchem wiatru. Mieszczą w sobie półki z setkami książek, albo wręcz przeciwnie, są przezroczyste i sprawiają wrażenie przedmiotu, który nic nie waży. Rzućcie okiem na tych kilka niezwykłych okazów. 

schody_dalego Źródło: Schody Atmos Studio

Schody, które wyglądają, jak wytwór wyobraźni Salvadora Dali. W falującym ruchu kryją precyzję wykonania i wart docenienia praktycyzm. Wykonane z dębu i płyty MDF wyglądają efektownie, szczególnie na tle umiarkowanie awangardowego wnętrza.

Kiedyś - marzenie awangardowych architektów. Dziś zawieszone w powietrzu schody, które wygladają tak, jakby ich nie podtrzymywało, są piękną normą w najlepiej zaprojektowanych budynkach. To czarne dzieło wygląda na mieszankę kubizmu i science-fiction.

Czerwona spirala schodów zajmuje tylko metr kwadratowy. Niewiarygodne, ale można oszczędzić tyle przestrzeni. I wciąż mieć coś ciekawego. Wykonane z malowanej stali, są wygodne, ponieważ stopni nie dzieli zbyt duża przestrzeń. Kuszą też industrialnym wyglądem.

Inspiracją dla twórców tych schodów była falująca wstążka. Wstążka z metalu? Dlaczego nie? Wizualnie powalające swą lekkością schody wykonano z metalu o grubości zaledwie 10 mm. Jeden ciąg genialnie uformowany w lekkie i nowoczesne stopnie ożywia jasne i minimalistycznny przedpokój.

Schody wielofunkcyjne? Jak najbardziej! Oto one: wygodne stopnie prowadzące wolnym spacerkiem na wyższą kondygnację, jednocześnie są regałem w pokoju dziennym. Wmontowane w nie półki mieszczą książki i ulubione ozdoby. Uroku dodają zamontowane w kilku miejscach lampy. A same schody są przykryte dywanem, który zapewne przypomina o wakacyjnej podróży.

Czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Cała, naprawdę pokaźna domowa biblioteka, zmieściła się w.... schodach. I to dosłownie. Półki otulają stopnie, ale książki stoją także w przestrzeni między stopniami. W niczym nie ujmując im wygody i funkcjonalności. Pomyślcie tylko, ile miejsca udało się uratować w innych przestrzeniach domu.

Szklane schody to rewolucja. Odkąd ten materiał znalazł zastosowanie w tworzeniu elementu wyposażenia, który musi być wyjątkowo solidny, słowo "schody" nabrało nowego znaczenia. Wykonane w całości schody w tym atrium wpuszczają masę światła, same są przezroczyste, powiększają więc przestrzeń. Kojarzą się z lekkością, czystością i stają się naturalnym punktem centralnym pomieszczenia.

Minimalistyczne schody ze stali nie potrzebują wypełnienia między stopniami, ani żadnej barierki. Są dostatecznie płaskie, aby wchodzenie po nich bez podparcia nie stanowiło problemu. Idealnie wkomponowane w ascetyczną przestrzeń, łączą pokój dzienny z najbardziej prywatną sferą właściciela domu.

Zaprojektowane w Kaliforni schody nie są wykonane w całości ze szkła. Stopnie lśnią pięknym drewnem. Ale szkło, mimo, że "ograniczone" do obudowy i tak najbardziej zwraca na siebie uwagę. Odjęło schodom wagi, ale nie odebrało powagi. Piękne, eleganckie, szykowne.

Spójrzcie na te schody i zgadnijcie ile ważą. Idę o zakład, że nie padły zbyt duże liczby. Tymczasem to cudo waży... tonę. I musiało być wnoszone do domu za pomocą specjalne żurawia, który wpuścił konstrukcję przez okno w dachu. Cóż, cena lekkości bywa spora. Ale za to jaki efekt! Cienkie jak papier, ciężkie jak słoń, solidne jak volkswagen, te schody są wykonane ze stali pokrytej specjalnym piaskiem.