6 pomieszczeń na 55 metrach!

Zaledwie 55 metrów życiowej przestrzeni mają mieszkańcy tego mieszkania w Kijowie. W pełni nowoczesny projekt zawdzięczają profesjonalistom, którzy do małego metrażu podeszli z wielkim zaangażowaniem. Kluczowym pomysłem była decyzja o całkowicie jednolitych, zimnych kolorach. Szarość płynnie przechodząca w biel i popiel była punktem wyjścia. On pociągnął za sobą naturalnie koncepcję materiałów budujących całe wnętrze. Beton, szkło, metal i drewno stanowią żelazny zestaw, z którym dobry architekt może zdziałać cuda. Projektanci osiągnęli rzecz pozornie niemożliwą. Jednopokojowe mieszkanie o tak skromnym metrażu podzielili na sześć (!) osobnych przestrzeni. Zamiast solidnych ścian, funkcję podziału spełniają subtelne płachty szkła. A niedobór metrów nadrabia widok na wijący się za oknami Dniepr.

Solidne płaty betonu wydają się synonimem chłodu, szorstkości. Ten sam materiał w odpowiednim kontekście może jednak budować nastrój wyciszenia. Kluczowa jest ogólna kompozycja.

Mniej znaczy więcej. W tak dramatycznie małych mieszkaniach nad każdym elementem wyposażenia warto się dobrze zastanowić.