Trzy pomysły na to samo wnętrze

Szwedzka firma zajmująca się pośrednictwem w handlu nieruchomościami postanowiła poznać bliżej motywacje, jakie decydują o naszych zakupach. Dlatego do urządzenia tego mieszkania zwerbowali także „psychologa urządzania wnętrz”. U nas taki zawód wydaje się na tyle osobliwy, że nie ma swojej nazwy. Ale zagranicą nie budzi sensacji, a raczej zrozumienie. I faktycznie, jeśli chwilę pomyśleć, dobre zaplanowanie wnętrza jest także planowaniem naszej głowy, codziennego życia, świętego spokoju i komfortu. Potencjalny kupiec musi, świadomie lub podświadomie, jakoś poczuć się zadomowiony w mieszkaniu lub domu, który ma kupić. Wyobraża sobie, często mimowolnie, siebie przenoszącego się tam tu i teraz, w chwili oglądania wnętrz. Niby nic przełomowego, co to za odkrycie. Ale Szwedzi poszli o krok dalej i zlecili zaprojektowanie wnętrza wystawionego na sprzedaż mieszkania trzem różnym architektom. Mieszkanie jest więc to samo, ale wnętrza okazują się kompletnie różne. Oglądam te zdjęcia i muszę przyznać, że choć mam swojego faworyta, to jednocześnie jestem mocno zbita z tropu.

Na pierwszy ogień poszedł projekt nowoczesny w klasycznym wydaniu. Subtelne, czyste, pełne bieli wnętrze jest ożywione subtelnie stosowanymi dodatkami w formie ciekawej tapicerki, starych mebli, dyscypliny kolorystycznej. W drugiej wersji mieszkanie zyskało sznyt wnętrza artystycznego. Ciemne ściany i sufity, stare meble, rasowe dodatki w formie ciekawych dzieł sztuki, plakatów wnoszą nietuzinkowy indywidualizm. Surowość wniesiona przez żarówkę zawieszoną na eksponowanym przewodzie i czarno-białe zdjęcia prezentowane na zwykłej lince rozpiętej na ścianie trzymają fason. Ostatnia wersja to nowoczesny minimalizm. Najchłodniejsza, ale zarazem ocieplona kominkiem i sporą ilością drewnianych sprzętów, jest konkurencyjna wobec poprzedniczek. Wybór może doprowadzić do bólu głowy.

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran

Kluczowe w pierwszym projekcie są dodatki, szczególnie ozdobne tkaniny na poduszkach. Najlepiej widać je w tym miejscu, zebrane obok siebie, tak różnorodne, a doskonale komponujące.
 

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran

Przez: agnieszka
»
Źródło: Fastighetsbyran