Dom z 2013, Gdańsk

Młodzi architekci, świeżo upieczeni absolwenci Politechniki Gdańskiej, założyli pracownię Formativ. Szybki rzut oka na ich projekty pozwala odnieść wrażenie, że mogą zamieszać na rynku. Mają świeżość nowego spojrzenia i nie mają rutyny. Działają od 2003 roku, a w tej branży 11 lat to naprawdę spore doświadczenie. Taki bagaż rodzi też zagrożenie, że twórca zacznie kopiować własne pomysły. Wygląda na to, że Formativ szczęśliwie omija tę rafę.

Co się dzieje, kiedy skandynawska estetyka spotka się z klimatem nadmorskiego kurortu? Może dziać się bardzo ciekawie. Surowe, wstrzemięźliwe przestrzenie zostają oswojone i przełamane miękkimi tkaninami i ciepłymi kolorami. Styl skandynawski ma tę wielką zaletę, że stosunkowo wdzięcznie przyjmuje spotkania z innymi koncepcjami. W naszych realiach ten dom wydaje się przede wszystkim nowoczesny i dość szykowny, choć zarazem nikt nie zarzuci mu luksusowego charakteru. To połączenie widać szczególnie w dużej łazience z wanną, drewnianą podłogą i… szklanymi drzwiami, które oddzielają przestrzeń z wanną od prysznica i strefy umywalek. Ciekawą koncepcją jest także oddzielenie szklanymi, przesuwnymi drzwiami tejże łazienki od sypialni.

Projektanci zadbali o różnorodne i obfite oświetlenie, które szczególnie teraz, kiedy dni się skracają, a wieczory są coraz dłuższe, mieszkańcy na pewno docenią. Lampy są tak dobrane, że trudno nie zwrócić na nie uwagi i dopełniają artystyczne ozdoby. Wykończenie opiera się na kilku kontrastach motywów graficznych. Najbardziej uderza to w łazienkach, które zdają się być najodważniejszymi wnętrzami tego domu. Naprawdę odważne zderzenie ładnych płytek z wielkoformatową grafiką robi piorunujące wrażenie. Po wizycie w pokoju dziecięcym docenimy modne ostatnio rękodzieło. Niepowtarzalne, bo szyte własnoręcznie zabawki, dodatki, drobne ozdoby wspaniale dopełniają te przestrzenie. Granatowe ściany w pokoju chłopca to dość odważny wybór. Jak miło, że nie zawsze te pokoje toną w słodkich pastelach.

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Świetnie dobrane kolory, pieczołowicie dopasowane tkaniny i ogólne wrażenie ładu to cechy dobrze zaprojektowanego salonu.

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Przez: agnieszka
»
Źródło: Formativ

Prosty, ale jaki efektowny pomysł na "odchudzenie" schodów. W tej dość ascetycznej części domu taki zabieg doskonale ożywia.