Urządzanie i dekoracja balkonu

Własny taras, mała loggia – kilka metrów na świeżym powietrzu latem daje nam namiastkę urlopu. Kalendarzowe lato trwa ponad dziewięćdziesiąt dni, warto więc urządzić balkon tak, by umilał nam letni skwar w mieście. Oto garść pomysłów dotyczących wyboru podłogi, mebli, ozdób i roślin, które pozwolą stworzyć praktyczny i piękny taras.

1. Ogrodzenia i osłony balkonowe

Potrzeba intymności, odgrodzenia się od ciekawskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów jest naturalna. Balkon w bloku,  taras w domu mają już z reguły swoje barierki. Jeśli nie gwarantują nam one wystarczającego komfortu intymności możemy sięgnąć po dosatkowe rozwiązanie:

Tkanina balkonowa

Jako osłona balkonowa tkanina jest niewątpliwie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Wykonana ze specjalnego tworzywa jest odporna na warunki atmosferyczne.

Dodatkowo producenci dają nam możliwość wyboru niezliczonej ilości kolorów, wzorów, w nieukrywając, przystępnej cenie (ok. 2zł m2). Nowością, jest teraz możliwość wyboru własnego wzoru na tkaninie balkonowej. Daje to możliwość urządzenia balkonu według własnych upodobań.

Płot z drewnianych palików

Drewniane, naturalne rozwiązanie, skutecznie odsłoni nas od spojrzeń. Drewnany płot jest lekki i łatwy w montażu. Dlatego, jeśli mamy drewniane framigi okien czy drzwi balkonowych, bez obawy możemy sięgnąć po drewniane paliki - upiększy to nasz balkon i tworzy spójną kompozycję.

Ogrodzenie z bambusa

Bambus magicznie przywołuje wakacyjny klimat tropików. Jeśli zamierzamy na balkonie ładować swoje życiowe akumulatory - dobierzmy do bambusowego ogrodzenia meble z wikliny lub ratanu. Do tego zieleniące się roślin o dużych kwiatach i nasza rajska, miejska, wyspa jest gotowa.

Bambusowa mata

 Mata ustawiona na sztorc sprawdzi się jako balkonowy parawan. Dzięki niej możemy dowolnie podzielić przestrzeń naszego balkonu i np. odgrodzić naszego grilla od suszącego się obok prania.

Pnącza i winorośle

Jeśli lubimy rośliny i lubimy o nie dbać, wybierzmy je jako osłonę naszego balkonu. Wniosą naturę i ogrzeją nasz balkonowy klimat. Więcej o roślinach na balkonie w następnych rozdziałąch artykułu.