Ekologicznie - Obniżamy Rachunki za energię

Rachunki stale rosną, a energia nie chce tanieć. Luksus, ciepłe wnętrze i modny sprzęt to wcale nie mieszanka dla bogacza. Teraz liczy się spryt. Spryt energooszczędny, który nie zmusza do rezygnowania z wygód jak telewizor, duża rodzinna lodówka czy komputer. Spryt pozwala płacić dużo mniejsze rachunki za energię, bo buduje się go na wiedzy... prostej szybkiej, praktycznej.

Aby zaoszczędzić dobrze wiedzieć jakie rozwiązania i urządzenia, są równie efektywne, a mniej energochłonne.

W przeciętnym domu zużywa się rocznie 1900kWh.


Liczbę tę można prosto zmniejszyć do 1000kWh stosując rozwiązania energooszczędne. Nie musimy od razu wymieniać wszystkich domowych sprzętów. Na początek zacznijmy od rzeczy małych, acz wpływowych. Dowiedzmy się idzie dziur jest w naszym sicie i jak je zatkać, by energia nie ulatniała się bezpowrotnie.

 

Oto najwięksi domowi pożeracze energii:
  • Lodówka : nieco ponad 28%
  • Oświetlenie i drobny sprzęt AGD: nieco ponad 20%
  • Kuchenka elektryczna: ponad 19%
  • Pralka: 9%
  • Telewizor, kino domowe: po 6%
  • Czajnik elektryczny: ponad 5%
  • Komputer, mikrofalówka: po ok. 2%
  • Zmywarka: 0,5%

Każdy sprzęt RTV czy AGD ma etykietę energetyczną. Normalnie większość nie zwraca na nią uwagi. Etykieta natomiast zawiera dość cenne informację o podstawowych parametrach sprzętu, m.in. zużyciu energii, poziomie hałasu, a także:

Klasę energetyczną, dzięki której wiadomo, który sprzęt jest naprawdę energooszczędny. Oznacza ona roczne zużycie energii w porównaniu ze zużyciem standardowym. Klasy są oznaczane literami od A do G, gdzie A oznacza największą efektywność i oszczędność. W klasie A wyróżnia się najbardziej oszczędne klasy A+ i A++. Niby niezauważalny parametr, a oszczędności mogą być znaczne.

TROCHĘ MATEMATYKI - Przykład oszczędności na klasie energetycznej:

Lodówka o klasie A zużywa 55% zużycia standardowego, klasa E 100-110%, klasa G natomiast ponad 125%.
Jeśli przełożyć to na złotówki, lodówka o klasie A+ zużywa przez rok prąd o wartości ok. 80 zł, w klasie A: ponad 100 zł, w klasie C już ponad 140 zł.
Pralka w klasie C rocznie zużywa prąd o wartości 50 zł, w klasie A natomiast ok. 30 zł. Klasa zatem ma znaczenie.