Jak dobrać fugi do płytek?

Dzisiaj przedstawię wam kilka zasad dobrego doboru fugi do płytek. Niby prosta sprawa, a jednak, gdy przychodzi do wyboru fugi zachodzimy w głowę co będzie nam pasować. Warto zapoznać się z tymi prostymi zasadami, które pomoga nam dobrać kolor i wielkość fugi w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć. Życzę udanej lektury i pięknych fug w domu. :-)

Wybieramy kolor fug do płytek na przykładach:

 

Przez: kasiool
»

1. Wybierajmy fugi o ton jaśniejsze lub ciemniejsze od płytek - pozwoli to na naturalne wyeksponowanie płytek. Zasada ta nie sprawdza się przy skrajnych kolorach płytek czyli białym i czarnym, ale również do płytek o mocno nasyconych kolorach. Przykładowo mając płytkę w kolorze piaskowym, wybierzmy kolor fugi jaśniejszy. 

Przez: kasiool
»

2. Fugi kontrastujące z płytką - nadają się do wspomnianych już wcześniej płytek białych, czarnych, ale i nasyconych, czyli takich o mocno intensywnym kolorze. Zabieg ten pozwoli na wyeksponowanie płytki. Często stosuje się go przy płytkach ściennych, na mniejszych powierzchniach, gdyż nie boimy się wtedy mocnego rezultatu.

Przez: kasiool
»

A na tym obrazku mamy inny przykład aranżacji. Biała fuga kontrastuje z czarną płytką, natomiast zlewa się z białą.

Przez: kasiool
»

3. Fugi w tym samym kolorze co płytka - mają za zadanie ujednolicenie powierzchni. Wtedy najlepiej dobrać jak najmniejszą fugę. Często stosowane gdy urządzamy wnętrza w stylu naturalnym, a same płytki mają identyczny - niezróżnicowany kolor na całej swojej powierzchni.

 

Wielkośc fugi dobierana do płytki:

 

Przez: kasiool
»

1. Duża płytka większa fuga - naturalnie większe płytki podłogowe czy ścienne powinny mieć grubszą fugę. Mała fuga przy dużych płytkach może być problemem, gdyż często płytki nie są identyczne, a fuga ma za zadanie wyrównać ich rozmiar. Stosując więc za małą fugę może się okazać, że podczas układania płytek nie możemy fugą wyrównać ich kształtu, przez co układane sa one krzywo. Najlepiej poradzić się fachowca, jaka najmniejsza fuga może być zastosowana do jakiego rodzaju płytki. 

Przez: kasiool
»

2. Nierówne krawędzie duża fuga - płytki, które posiadają nierówne krawędzie, często kamienne, stylizowane na rustykalne, potrzebują większej fugi. Nie bójmy się w takim wypadku zaryzykować, gdyż efekt będzie na peawdę dobry.

Przez: kasiool
»

3. Mała płytka nie oznacza małej fugi - wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać, a najlepszym przykładem jest fuga w mozaice. Fugi przypominam mają podkreślają płytkę. Proponuję dobierac większą fugę do płytek których brzegi są nierówne i do płytek które chcemy mocniej wyeksponować, a mniejszą gdy chcemy mieć jednolitą, nie wyróżniającą się powierzchnię.