12 pomysłów na przydomowy staw

Oto 12 propozycji urządzenia przydomowego stawu. Okiełznana dzikość natury - najmodniejsze marzenie mieszkańca miasta. Pewnie i wy je podzielacie. Marzenia się spełniają, często w stosunkowo prosty sposób. Sprawdźcie sami, jak można wyczarować dobrze urządzony staw nawet, jeśli nie dysponujecie wielkim ogrodem.

Woda, kamień i rośliny - to kluczowe "budulce" naszego stawu. Kolejne sprawy, które trzeba przemyśleć, to budżet, jaki mamy na urządzenie stawu i, rzecz jasna, miejsce. Nie możemy też nie zadać sobie pytania o styl. Przecież tylko od naszej wizji zależy kształt i estetyka ogrodowego oczka wodnego. Może być szczelnie otoczony roślinami, mogą do niego prowadzić kamienne stopnie, może wreszcie znajdować się w odjechanej, supernowoczesnej niecce o artystycznym kształcie.

Słowa kluczowe: japoński ogród, japońskie ogrody, stawy, przydomowy staw

Oto przykład nowoczesny.. Schludny, wąski, subtelny ogrodowy staw, który nie chce przywoływać duchów dzikiej natury. Jest doskonale dobrany do nowoczesnego domu i ogrodu zaplanowanego w każdym calu.

Ten staw to znów przykład na nowoczesne odczytanie klasycznego tematu kamiennej ścieżki. Kwadratowe płyty "zawieszone" nad wodą tworzą niepowtarzalny efekt.

A położone w ten sposób, kamienne stopnie sprawiają, że woda i trawnik stają się organiczną całością. Co ważne, staw wygląda tak, jakby znajdował się wprost w ziemi i dosłownie przelewał się na trawę.